Magnetoterapia - metoda leczenia bólu, którą można zastosować w domu

Magnetoterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod, które stosują fizykoterapeuci w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Zabieg opiera się na oddziaływaniu pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, które ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jony gromadzące się wówczas w błonach komórkowych, mieszają się w przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej komórki, prowadząc w konsekwencji do odżywienia tkanek, usprawnienia przewodzenia nerwowego i poprawy metabolizmu.

Magnetoterapia - metoda leczenia bólu, którą można zastosować w domu

W jakich schorzeniach magnetoterapia przyniesie dobre efekty?

Wskazaniem do magnetoterapii są przede wszystkim choroby wywołujące ubytki w gęstości kości, np. osteoporoza, a także trudno gojące się rany po złamaniach. Pole magnetyczne wywiera dobry wpływ również na leczenie takich stanów zapalnych jak:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,

  • zapalenie jajników,

  • zapalenia płuc,

  • zapalenie płuc.

Magnetoterapia daje też pozytywne rezultaty w leczeniu wielu jednostek chorobowych, w tym: zespołu jelita wrażliwego, migrenowego bólu głowy, nadciśnienia tętniczego, zespołu Sudecka, jak również wszelkiego rodzaju urazów oraz zwyrodnień stawów i kręgosłupa.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego?

Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu magnetoterapii jest zdjęcie przez pacjenta wszystkich elementów, które mogłyby zakłócić oddziaływanie pola magnetycznego, tj. zegarków, naszyjników, kolczyków itp. (wszystkie metalowe przedmioty). Zabieg przeprowadzany jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Wybór odpowiedniego ułożenia ciała uzależniony jest od miejsca, które ma być wystawione na ekspozycję pola magnetycznego. Ustawieniem częstotliwości, a także długości napromieniowania, zajmuje się lekarz nadzorujący terapię pacjenta. Sam zabieg trwa nie dłużej niż 20 minut, jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny, nie wywołuje też uczucia dyskomfortu – przeciwnie pacjenci często mają okazję do zrelaksowania się i wyciszenia.

Magnetoterapia w domu- to możliwe!

Współczesne aparaty do magnetoterapii umożliwiają również samodzielne przeprowadzenie zabiegu w domu. Należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, a „dawki” ustalić wcześniej z lekarzem prowadzącym.