Najpopularniejsze objawy raka jelita grubego i odbytu

Rak jelita grubego to jeden z najpopularniejszych nowotworów dotykający Polaków. Na samym początku rak jelita grubego jest trudny do wykrycia przez samego pacjenta. Występują bóle brzucha oraz wzdęcia, które często pojawiają się w przypadku jedzenia zbyt tłustych potraw. Bardzo często jest to ignorowane. Może to być jednak początek rozwijania się nowotworu jelita grubego.

Objawy raka jelita grubego

Bardzo często rak jelita grubego dotyka osób po ukończeniu 50. roku życia. Oprócz bólu brzucha oraz wzdęć mogą się również pojawić problemy z regularnym oddawaniem stolca. Są to pierwsze objawy powstania nowotworu. Mimo dość powszechnych objawów, Polacy wolą nie udawać się z tym od razu do lekarza. Jest to oczywiście błąd. Rak jelita grubego wykryty na tym etapie może być stosunkowo łatwy do wyleczenia, gdyż nie obejmie tak dużej części jelita grubego oraz nie zdąży się przerzucić na inne narządy wewnętrzne. Wszystko tak naprawdę zależy od samego pacjenta, w którym momencie zdecyduje się na udanie do specjalisty w celu przebadania się.

Objawy raka odbytu

Rak odbytu bardzo często rozpoczyna się od krwawienia z odbytu, które mylone jest z żylakami odbytu, czyli hemoroidami. Innymi objawami w przypadku raku odbytu są: niedrożność przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej oraz mocne zaparcia. Każdy z tych objawów może być mylone z łagodniejszymi chorobami. Tak samo, jak w przypadku raka jelita grubego, nowotwór odbytu można wyleczyć stosunkowo łatwo tylko w momencie szybkiego zgłoszenia się do lekarza.

Najpopularniejsze objawy raka jelita grubego i odbytu

W zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu może on być bardzo ciężki do wyleczenia. Potrzebne są do tego leki, które bardzo negatywnie odbijają się na samopoczuciu pacjenta oraz często sprawiają problem w drodze do normalnego funkcjonowania po wyleczenie nowotworu. Niezbędne jest zatem okresowe badanie, które umożliwi stwierdzenie, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy na raka jelita grubego lub odbytu. Szybka diagnoza i przystąpienie do leczenia mogą znacznie powiększyć nasze szanse na przeżycie.