Jak sobie radzić ze zmęczeniem oczu?

zmęczenie oczu

Osoby, które uskarżają się na zaczerwienienie spojówek, wrażenie, że widzą, jak przez mgłę orz pieczenie, pojawiają się coraz częściej. Niestety, jeśli zbyt długo siedzimy przed komputerem, a do tego przebywamy w pomieszczeniach, które są intensywnie ogrzewane i klimatyzowane, takie dolegliwości nie powinny być dla nas zaskoczeniem. Problemem może okazać się również brak snu lub jego niedostateczna ilość, co również nie jest zjawiskiem rzadkim. W rezultacie coraz częściej mamy od czynienia z tak zwanym zespołem suchego oka.

Jeśli chcemy, aby problem został rozwiązany naprawdę skutecznie, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jakie mogą być jego źródła, potem zaś podjąć kroki, których celem będzie ich wyeliminowanie. W pierwszej kolejności należy zatem ograniczyć czas, jaki spędza się przed telewizorem lub ekranem komputera nawet, jeśli wydaje się nam, że nie szkodzi to naszym oczom. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy pamiętać o systematycznych, krótkich przerwach pojawiających się przynajmniej raz na dwadzieścia minut. Bardzo duże znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie obecne w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeśli mamy w nich do czynienia ze światłem migającym, jarzeniowym albo przesadnie jaskrawym, jest bardziej niż pewne to, że może mieć ono drażniące działanie. Nie należy też przebywać w zadymionych pomieszczeniach, a szczególnie niebezpieczne jest czytanie przy zbyt słabym oświetleniu zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z drobnym drukiem.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem oczu?

Oczywiście, można pomagać oczom również poprzez sięganie po odpowiednie witaminy. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o witaminie A i E, choć nie można zapominać także o znakomitym wpływie na oczy witaminy C oraz minerałów takich, jak magnez oraz cynk. Pomocne okazują się też okłady, zarówno ziołowe, jak i te o chłodzącym działaniu. Nie zaszkodzi także, jeśli zastanowimy się nad zmianą diety na taką, która będzie bogata w owoce i warzywa – źródła przeciwutleniaczy. Niedobór pewnych składników w codziennym pożywieniu może przyczynić się nie tylko do problemów z widzeniem, warto więc pamiętać o tym, że odpowiednia dieta zawsze będzie miała korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Jeśli odpowiednie odżywianie się nie przynosi spodziewanych rezultatów, oznacza to, że organizm potrzebuje doraźnej pomocy.

Tę mogą nam zaoferować choćby krople do oczu. Jeszcze zanim zdecydujemy się na ich zakup powinniśmy jednak skonsultować swoją decyzję z okulistą, gdy zaś nie mamy na to czasu – przynajmniej z farmaceutą. Niestety, jeśli preparat nie zostanie dobrany we właściwy sposób, jego stosowanie jest w stanie pociągnąć za sobą wyjątkowo groźne konsekwencje. Krople możemy zresztą dzielić na te mniej lub bardziej bezpieczne. Chcąc uniknąć błędów przed dokonaniem zakupu warto więc poznać ich skład zwracając uwagę zwłaszcza na to, czy zawarte są w nich konserwanty. Obecnie szczególną popularnością cieszą się tak zwane sztuczne łzy. Jeśli będziemy je aplikować z odpowiednią częstotliwością, możemy mieć pewność, że nieprzyjemne objawy zaczną ustępować.