Rekonstrukcja więzadeł stawu kolanowego

Rekonstrukcja kolana jest operacją polegającą na zastąpieniu rozdartego więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Jest to główne więzadło w kolanie. Kontuzje ACL występują najczęściej podczas sportów, które obejmują nagłe zatrzymanie i zmiany kierunku - takie jak koszykówka, piłka nożna, siatkówka, narciarstwo zjazdowe i gimnastyka.

 Rekonstrukcja więzadeł stawu kolanowego

Rekonstrukcja kolana

W rekonstrukcji ACL rozerwane więzadło jest usuwane i zastępowane kawałkiem ścięgna z innej części kolana lub od zmarłego dawcy. Ta operacja jest zabiegiem ambulatoryjnym wykonywanym przez małe nacięcia wokół stawu kolanowego. Jest wykonywana przez lekarza specjalizujące się w zabiegach chirurgicznych kości i stawów (ortopeda).

Przyczyny urazu

Więzadła są silnymi pasmami tkanki, łączącymi jedną kość z drugą. ACL jest jednym z dwóch więzadeł przecinających środek kolana. Łączy kość udową z goleniową (piszczel). Pomaga stabilizować staw skokowy. Większość urazów ma miejsce podczas zajęć sportowych i fitness. Mogą powodować nadmierny ucisk w kolanie.

Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:

  • nagłe zwolnienie i zmiana kierunku,
  • zbyt mocny obrót stopą,
  • nieprawidłowe wylądowanie po skoku,
  • nagłe zatrzymanie,
  • bezpośrednie uderzenie w kolano.

Fizjoterapia może skutecznie wyleczyć kontuzję u osób, które są mało aktywne lub uprawiają treningi o umiarkowanej intensywności. Polecana jest pacjentom wybierającym przede wszystkim zajęcia rekreacyjne lub dyscypliny sportowe, które nie obciążają tak kolan.

Kiedy jest zalecana rekonstrukcja ACL?

Rekonstrukcja ACL jest zazwyczaj zalecana, gdy:

  • jesteś sportowcem i chcesz kontynuować swój sport, zwłaszcza jeśli obejmuje skakanie, zmianę kierunku lub obroty,
  • zostało uszkodzone więcej niż jedno więzadło lub łękotka w kolanie,
  • klęczenie podczas codziennych czynności powoduje ból,
  • jesteś młody (choć inne czynniki, takie jak poziom aktywności i niestabilność kolana są ważniejsze niż wiek).

Ryzyko

Rekonstrukcja ACL jest zabiegiem chirurgicznym. Podobnie jak w przypadku każdej innej operacji, krwawienie i zakażenie w miejscu zabiegu są potencjalnym ryzykiem. Do innych zagrożeń możemy zaliczyć:

  • ból kolana lub sztywność,
  • wolne gojenie się,
  • nieudana operacja.

Jak się przygotować?

Przed operacją najprawdopodobniej przez kilka tygodni będziesz musiał chodzić na fizjoterapię. Przede wszystkim dlatego, aby zmniejszyć ból i obrzęk, przywrócić pełny zakres ruchu kolana i wzmocnić kolano. Osoby, które poddają się operacji ze sztywnym, spuchniętym kolanem, mogą nie odzyskać pełnego zakresu ruchu po zabiegu.

Rekonstrukcja ACL jest procedurą ambulatoryjną. Dlatego będziesz mógł wrócić do domu następnego dnia. Umów się z kimś, aby zawiózł Cię do domu.

 Rekonstrukcja więzadeł stawu kolanowego

Czego możesz się spodziewać?

Znieczulenie ogólne jest zwykle stosowane podczas rekonstrukcji ACL. Dlatego będziesz czuł się komfortowo podczas zabiegu. Zwykle są wykonywane małe nacięcia. Jedno do włożenia małej kamery video (artroskop), a inne po to, aby mieć łatwy dostęp do instrumentów chirurgicznych i potrzebnej przestrzeni. Pomyślna rekonstrukcja ACL w połączeniu z ukierunkowaną rehabilitacją zazwyczaj przywraca stabilność i funkcjonowanie kolana. Zwykle rekonwalescencja trwa około 9 miesięcy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Sportoklinik.pl - rekonstrukcja kolana w Krakowie.