Haluksy - co to jest i jak je skutecznie leczyć

Haluksy - ten problem niejednej kobiecie(i nie tylko kobietom!) spędza sen z powiek. Nie dość, że nie wygląda to dobrze i ciężko dobrać odpowiednie buty to przede wszystkim to schorzenie potrafi być bardzo bolesne. Czym są haluksy? Co wpływa na powstawanie palucha koślawego i jak można to leczyć?

Haluksy - co to jest

Inna nazwa tej przypadłości, jest dosyć obrazowa - paluch koślawy. Duży palec stopy zmienia swoje położenie i nachodzi na mniejsze palce. Staw ulega zniekształceniu, a głowa kości śródstopia zaczyna znacząco wychodzić poza naturalny obrys stopy. Zdeformowany staw jest bardzo podatny na zmiany zapalne. Co więcej, zniekształcona stopa jest bardziej podatna na urazy, przetarcia i uszkodzenia naskórka, ponieważ standardowe obuwie raczej nie uwzględnia takiej nieprawidłowości i powoduje ucisk w danym miejscu. 

Jeżeli masz ten problem i szukasz specjalisty w rejonie małopolski to ortopeda prywatnie w Krakowie pomoże Ci dobrać odpowiednią metodę leczenia. 

Skąd się biorą halluksy? Zwykło się sądzić, że jest to wynik noszenia nieodpowiedniego obuwia w tym np. butów na wysokich obcasach. Owszem, są to czynniki które mogą wpłynąć na ich powstawanie, niemniej najbardziej istotny jest czynnik genetyczny. Jeżeli w rodzinie mamy osoby z haluksami, możemy podejrzewać, że będziemy bardziej narażeni na wykoślawianie się palucha. 

Haluksy - co to jest i jak je skutecznie leczyć

Jak leczyć haluksy?

Przede wszystkim warto zadbać o profilaktykę. Obuwie to jedyna część garderoby która ma wpływ na nasze zdrowie, dlatego też warto inwestować w dobre obuwie, zaprojektowane z myślą o zdrowiu stóp.Buty powinny mieć odpowiednio szerokie przody, aby nie powodować ucisku. Wysokie obcasy zaleca się zostawić sobie tylko na szczególne okazje. 

Co zrobić gdy masz podejrzenia, że mimo wszystko Twój paluch się wykoślawia? Warto skontaktować się z lekarzem. Ortopeda prywatnie w Krakowie doradzi co należy zrobić aby powstrzymać(lub spowolnić) rozwój zmiany. Mogą to być np. specjalne wkładki ortopedyczne, czy aparaty odciągające palec do naturalnej  pozycji(często nazywane aparatem Marcina). Jeżeli dolegliwości bólowe są silne, specjalista może zalecić laseroterapię lub terapię lekami przeciwzapalnymi. 

Operacyjne leczenie haluksów

W przypadkach gdy wyżej wymienione metody nie przynoszą efektów i zmiana postępuje jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Istnieje kilka metod korekcji chirurgicznej, stosowanych zależnie od stopnia deformacji. Dobry ortopeda prywatnie w Krakowie dobierze najbardziej odpowiednią na podstawie przeprowadzonych badań i prześwietlenia. 

Bardzo istotny jest okres rehabilitacji po zabiegu. Należy unikać obciążania przedniej części stopy i wykonywać zalecone ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni i usprawnienie ich.  Pacjenci często pytają czy operacja palucha koślawego jest ryzykowna. Jak każda operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko. Ostrożnie w tym temacie należy postępować z osobami cierpiącymi na cukrzycę, ponieważ ta choroba utrudnia gojenie się ran i wiąże się z możliwością infekcji

.Prawidłowo przeprowadzony zabieg to szansa dla pacjenta na życie bez uporczywego bólu stóp.