Medycyna bez tajemnic- lasery
Medycyna często skrywała przed ludźmi wiele ciekawych opcji, czy możliwości. Rozwijająca się technologia, pozwala na coraz to nowsze i lepsze rozwiązania w wielu dziedzinach medycyny, w tym w medycynie estetycznej. Tu ważną rolę odgrywają lasery, których uniwersalne działanie pozwala na korzystanie z nich w wielu płaszczyznach. Warto jednak rozwiać wątpliwości związane z tym jakie skutki mogą nieść za sobą lasery, czy naprawdę są skuteczne i dlaczego ich stosowanie jest tak popularne?
Jakie były początki stosowania laserów w medycynie?
Pierwszy raz były stosowane w chirurgii gałki ocznej, potem w dynamiczny sposób powędrowały w prawie każda inną dziedzinę medycyny. Nie minęło wiele czasu, a lasery zostały docenione również w medycynie estetycznej i zabiegach kosmetycznych. Początkowo w medycynie odnosiło się to głównie do zabiegów mających leczyć lub chociaż zneutralizować wady i choroby wzroku takie jak zaćma, jaska, retinopatia i wiele innych.
Wcześniej trudno było mówić o jakimkolwiek lepszym rozwiązaniu, niż trudna operacja oka, wiążąca się z bolesnymi komplikacjami. Obecnie takie zabiegi często są bezpieczne, a wykonuje się je w dużych ilościach na co dzień.
Pierwsze użycie lasera przypada na 60-te, lecz praktyki, które miały spowodować jego powstanie liczone były na wiele lat wcześniej. Po udoskonalaniu kolejnych modeli laserów, zaczęto stosować je w wielu dziedzinach życia takich jak telekomunikacja, technologia wojskowa, procesy produkcyjne oraz oczywiście zaczęto stosować lasery w szeroko rozumianej medycynie.
Jak korzysta się z laserów w praktyce?
Lasery takie jak CO2 oraz YAG są najczęściej stosowane w chirurgii, głównie do cięcia tkanek jak i ich koagulacji oraz fotoablacji. W kwestii schorzeń i zmian skórnych, lasery odgrywają jedną z najważniejszych ról. Otóż za pomocą lasera można usuwać znamiona, tatuaże oraz zmniejszać widoczność i wielkość blizny na przykład pooperacyjnej. Do celów dermatologicznych, najsławniejsze lasery to Nd: YAG, w ginekologii lasery CO2, do ablacji zmian nowotworowych oraz lasery argonowe do zmian zwyrodnieniowych jajników.