Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Każda choroba, która dotyka dzieci jest nie tylko cierpieniem dla nich, ale także rodziców, którzy są o wiele bardziej świadomi powagi danej sytuacji. Rodzajem chorób, które najbardziej spędzają sen z powiek mamie i tacie jest borykanie się z chorobą nowotworową lub dolegliwościami ze strony układu nerwowego. W takich sytuacjach najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, które może przynieść najlepsze skutki tylko wówczas, gdy jest powierzone specjalistom.

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy – kiedy się do niego udać?

Najczęściej rodzina kieruje swoje kroki do prywatnych klinik, gdzie zdecydowanie szybciej można uzyskać pomoc. W pierwszej kolejności odbywa się ogólna konsultacja, podczas której lekarz zapoznaje się z historią choroby, zleca wykonanie niezbędnych badań, by uzyskać pełny obraz sytuacji. W przypadkach uzasadnionych podejrzeń o występowanie zaburzeń w układzie ośrodkowym układu nerwowego lub nerwów obwodowych u dzieci zleca się wizytę u neurologa dziecięcego. Na pierwszą wizytę koniecznie należy zabrać wyniki ostatnich badań, które mogą być wskazówką do obrania kierunku działania. Podczas wizyty neurolog dziecięcy z Onkolmed Warszawa podejmuje czynności mające na celu ocenę poprawności funkcjonowania mózgu i sprawdza koordynację ruchową. Na początku lekarz zleca dziecku wykonywanie prostych czynności, w niektórych przypadkach zleca dalsze badania z zastosowaniem elektromiografii i angiografii. Konsultacja u neurologa dziecięcego jest wskazana także w sytuacji zagrożonej ciąży, na skutek infekcji, przyjmowania leków, czy z innych przyczyn. Wówczas zwraca się uwagę na wystąpienie asymetrii ciała u dziecka, nieprawidłowości w zakresie napięcia mięśni, czy też dziwne ruchy palcami, na przykład chowanie kciuka.

Przebieg wizyty u neurologa dziecięcego

Neurolog dziecięcy przyjmuje pacjenta na podstawie skierowania od pediatry, który stwierdza konieczność odbycia konsultacji specjalistycznej. Poza dokumentacją medyczną rodzic powinien również zabrać ze sobą ewentualne notatki odnośnie dokonanych obserwacji. W przypadku noworodków i niemowląt dobrze jest mieć przy sobie uzupełnioną kartę przebiegu ciąży. Niezbędne są ponadto informacje na temat ewentualnych leków, jakie przyjmuje dziecko oraz dane w zakresie występowania chorób o podłożu neurologicznym w najbliższej rodzinie. Jeśli podczas badania neurolog dziecięcy ma jakiekolwiek wątpliwości w zakresie objawów, kieruje dziecko na dodatkowe badania. Mogą to być EEG, rezonans lub tomografia, czasami zdarza się także skierowanie do lekarza innej specjalizacji. Dzieje się tak, gdy zachodzi podejrzenie zaburzeń natury psychologicznej, które mogą mieć wpływ na pojawienie się objawów o charakterze neurologicznym. Wybierając wizytę prywatną należy liczyć się z dodatkowymi kosztami konsultacji, jednak zaletą jest wówczas indywidualne podejście i w miarę szybki termin. Na wizyty refundowane najczęściej trzeba o wiele dłużej czekać, co jest uzależnione w dużej mierze od zamieszkiwanego regionu, doświadczenia neurologa dziecięcego oraz wybranej placówki.