Jak ważny jest dobry materac w profilaktyce leczenia osób unieruchomionych?

Opieka nad unieruchomioną osobą jest nie lada wyzwaniem. Różni pacjenci ze względu na podeszły wiek lub chorobę nie mogą się poruszać i zmieniać pozycji. Konieczna jest im więc pomoc w niemal wszystkich czynnościach, a stan leżącego zależy w dużej mierze od jakości materaca, na którym się znajduje.

Jaki materac jest wskazany dla osoby długotrwale unieruchomionej?

Odpowiedni materac jest niebagatelną sprawą dla absolutnie każdego. Gwarantuje komfort snu i wypoczynku również zdrowym osobom, które w łóżku spędzają 6-10 godzin na dobę. W przypadku osób unieruchomionych materac jest więc jednym z najważniejszych czynników w profilaktyce leczenia i rehabilitacji. Z myślą o nich powstał materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy. Ten specjalistyczny sprzęt medyczny nie należy do najtańszych, ale jego pozytywne działanie jest nie do przecenienia. Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy stosuje się w celu zapobiegnięcia odleżynom u osób nie mogących się samodzielnie poruszać. Nie mogą one same zmienić pozycji na łóżku, co jest bardzo niebezpieczne i powoduje ogromne ryzyko powstania odleżyn. Lekarze zalecają zmianę pozycji co 4 godziny, jednak nie każdy opiekujący się chorym może stosować się do tych zaleceń. Odleżyny są głębokimi ranami, które powstają na skutek długotrwałego ucisku tkanek, a tym samym ich niedotlenienia. Bagatelizowanie ich może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby unieruchomionej.

Gdzie szukać materacy godnych zaufania?

Specjalistyczny materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy ma specyficzną budowę, która zapewnia unieruchomionej osobie możliwość ruchu. Dostępne w ofercie SklepMedicus.pl materace mają zastosowanie u osób długo przebywających w pozycji leżącej, u których występują zaburzenia przepływu krwi w obwodowym układzie krwionośnym. Materace przeciwodleżynowe ze  SklepMedicus.pl przeznaczone są też dla osób, u których pojawiły się oznaki podskórnego lub otwartego uszkodzenia skory wywołanego długotrwałym uciskiem. Wysokiej jakości materac rurowy gwarantuje komfort, którego próżno szukać w przypadku klasycznych produktów do leżenia i spania.

Jak ważny jest dobry materac w profilaktyce leczenia osób unieruchomionych?

Jak działa materac zmiennociśnieniowy?

Najlepsze materace przeciw odleżynom działają dzięki technice zmiennociśnieniowej, która pozwala choremu na naprzemienne uciskanie kanek skóry stykającej się z powierzchnią łózka. Komory, z których składa się materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy są pompowane naprzemiennie – w ten sposób pacjent nie jest narażony na dłuższy ciągły kontakt z podłożem. Poszczególne modele materacy dostępnych na SklepMedicus.pl różnią się kształtem i wielkością komór(rur), które unoszą się i opadają w zależności od zadanego im ciśnienia na pomie. Tkanki chorego są dzięki temu pobudzane i dochodzi do nich powietrze.

Jak odpowiedni materac wpływa na zdrowie chorego?

Pulsacyjny ucisk gwarantowany przez napełniające się na zmianę komory, jest zaprogramowany w sposób harmonijny i rytmiczny – pobudza się dzięki temu prawidłowe krążenie krwi przez aktywację pracy naczyń włosowatych. To z kolei umożliwia pobudzenie procesów metabolicznych u osoby trwale unieruchomionej. Tkanki chorego stymulowane są do prawidłowego działania i zmniejsza się ryzyko powstania martwicy. Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy ma również działanie terapeutyczne i zmniejszające ból. Likwiduje ucisk i sztywnienie kończyn. Wpływa też korzystnie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała chorego oraz optymalny poziom wilgotności skóry.