Naprawa kompresorów -- czego dotyczy i czym są sprężarki?

Kompresory to dzisiaj urządzenia niezbędne w wielu obszarach życia. Zastosowań tego sprzętu jest bardzo dużo. Choć mowa o maszynach stosunkowo prostych w budowie, wymagają one odpowiedniego serwisowania. Czasami ulegają też awariom i konieczne są naprawy. Co warto wiedzieć o kompresorach, zwanych również sprężarkami i jak odpowiednio o nie zadbać?

Czym są sprężarki?

Z pewnością warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie są kompresory. Mowa o urządzeniach pneumatycznych, określanych również jako sprężarki. Należy podkreślić, że obecnie istnieje wiele rodzajów sprężarek, a w dalszej części tekstu zajmujemy się bardziej szczegółowym ich omówieniem. Jednak już w tym miejscu warto wspomnieć, że naprawa kompresorów może przebiegać zupełnie inaczej w zależności od tego, o jakim typem sprężarki mowa.

 

Kompresor to sprzęt, który działa poprzez zmniejszanie objętości powietrza, które wypełnia urządzenie. W ten sposób dochodzi do wzrostu ciśnienia, a tym samym przekazania siły. Można zatem powiedzieć, że kompresor to urządzenie zasilające inne maszyny powietrzem. Gaz może być wykorzystywany bezpośrednio, jak ma to miejsce choćby w przypadku sprzętu medycznego. Jednak często jest też wykorzystywany do napędzania mechanizmów danego sprzętu.

Czego może dotyczyć naprawa sprężarek?

Jak już wcześniej wspomniano, różnorodność wśród sprężarek jest bardzo duża. Niemniej w zasadzie wszystkie wykorzystywane dzisiaj urządzenia dają się przyporządkować do jednej z 2 kategorii:

 

  • sprężarki tłokowe,
  • sprężarki śrubowe.

 

Na czym polega powyższy podział? Chodzi tutaj o mechanizm bezpośrednio odpowiedzialny za wprawianie w ruch powietrza, a więc zmniejszanie jego objętości. Czynnik roboczy w sprężarce tłokowej to jak nietrudno się domyślić – tłok. Przesuwa się on w stronę jednej ze ścian komory urządzenia, zmniejszając przestrzeń, w której znajduje się określona ilość powietrza. Mechanizm jest zatem bardzo prosty.

 

Co do zasady mechanizm działania sprężarki śrubowej jest dosyć podobny. Niemniej w tym przypadku w miejsce tłoku pojawia się śruba. Natomiast jej ruch nie jest posuwisty, lecz obrotowy. 

 

Naprawa kompresorów bardzo często dotyczy właśnie czynników roboczych lub napędzających je mechanizmów. W wielu przypadkach uszkodzony tłok trzeba wymienić, jednak zdarza się, że wystarczy niewielka naprawa. Podobnie jest zresztą ze śrubą. Ponadto naprawa sprężarek może dotyczyć takich elementów, jak silnik, bloki, czy chłodnice.

Serwis kompresorów

Kiedy dochodzi do awarii, konieczna jest naprawa kompresorów. Jednak nawet jeśli wszystko działa prawidłowo, warto serwisować sprężarki. Konieczne jest wykonywanie przeglądów okresowych, aby w porę wykryć usterkę, która z czasem może dać o sobie znać. Ponadto trzeba oliwić niektóre elementy ruchome. Kolejnym działaniem serwisu, bez którego trudno się obejść, jest wymiana uszczelek i innych części eksploatacyjnych. Zaniedbanie drobnych kwestii może skutkować poważnymi awariami, które zmuszają do kosztownych napraw kompresorów, a w skrajnych przypadkach, do wymiany sprzętu.

 

Naprawa kompresorów -- czego dotyczy i czym są sprężarki?