Renowacja rurociągów - dostępne metody

Użyteczność każdej rzeczy na świecie prędzej czy później dobiega końca. Niektóre elementy całkowicie nie nadają się do dalszego użytkowania, natomiast inne wystarczy po prostu odnowić. Czy zastanawialiśmy się jednak kiedykolwiek, jak przebiega i czy w ogóle istnieje renowacja podziemnych części? 

Trzeba przyznać, że te elementy, których nie widzimy ze względu na ich obecność pod ziemią, niosą dla nas wiele dobra, jakim są pożądane surowce. Podobnie, dzięki takim instalacjom odprowadzana jest od nas kanalizacja i inne nieprzyjemności. W gruncie zakopane są więc setki, a nawet tysiące kilometrów rurociągów, które czasem mogą ulec zniszczeniu. Z tego powodu ludzkość stworzyła wiele metod na odnawianie lub wymianę tego typu elementów. 

Metody wykopkowe 

Ten sposób na renowację podziemnych instalacji jest najstarszym i najbardziej klasycznym spośród wszystkich. W czasie, gdy technologia nie była jeszcze tak rozwinięta logiczne było, że aby wymienić rurociąg, trzeba wykopać dziurę, wyciągnąć stary, a na końcu włożyć nowy jego odcinek. Sposób ten jest jak najbardziej właściwy, jednak aktualnie już mało ekonomiczny z kilku prostych przyczyn.  

Po pierwsze, dłuższy odcinek rurociągu wymaga zaangażowania sporo cięższego sprzętu. Kilka koparek pracujących w jednym czasie przez parę godzin dziennie to ogromne koszty w postaci spalanego paliwa, a także zużywania się innych części eksploatacyjnych. 

Następnym minusem jest czas, w którym cały proces przebiega. Z reguły wykopanie kilkuset metrowego otworu zajmuje kilka dni, a trzeba jeszcze liczyć montowanie rury i zakopywanie. W tym czasie mogą być zamykane różne odcinki dróg, co bardzo utrudnia innym sprawny dojazd do pracy czy szkoły. 

Renowacja rurociągów - dostępne metody  

Metoda rozkruszania 

Ten typ renowacji rurociągów należy już do grona bez wykopowych i jego zasada działania może nam nieco przypominać przewierty sterowane. W pierwszej kolejności wewnątrz rurociągu przeplatana jest lina, której koniec zaczepiamy do głowicy kruszącej, mającej zaczepiony z tyłu nowy fragment rurociągu. Drugi koniec zaczepia się do wciągarki. To właśnie urządzenie wciąga linę z powrotem przez rurociąg, a głowica krusząca rozbija go na drobne części. W miejsce starego wciągany jest nowy fragment rurociągu i to właśnie tak przebiega cały ten proces. 

Zaletą krakingu statycznego jest z pewnością szybkość wykonywania i możliwość wciągania większych i mniejszych rurociągów. Oprócz tego, w czasie trwania czynności nie jest tamowany ruch drogowy, gdyż wszystko przebiega pod ziemią. Niestety, ale metoda ta nie sprawdza się dla rurociągów o średnicy większej niż dwa metry. 

Metoda żywicy termoutwardzalnej 

W tym przypadku mamy styczność ze sposobem odnowy rurociągów, który ma na celu nałożenie warstwy żywicy termoutwardzalnej od wewnątrz. Sposób ten nie wymienia rury na nową, ale jest w stanie dokładnie uszczelnić pęknięte fragmenty i umożliwić dalsze działanie przez kilka lat.  

Cały proces jest bardzo prosty. Początkowo pod wpływem ciśnienia wtłaczana do rurociągu jest folia polietylenowa, a następnie rura nasączona żywicą. Do środka wlewana jest woda, będąca następnie podgrzewaną do odpowiedniej temperatury. Po otrzymaniu ciepła, żywica się utwardza tworząc szczelną powłokę.