Jakie suplementy i witaminy są niezbędne dla zdrowych paznokcie?

Dbanie o paznokcie nie powinno ograniczać się tylko do regularnych wizyt u kosmetyczki. Dużo mówią o naszym zdrowiu. Warto zwrócić uwagę na takie składniki odżywcze jak kolagen, biotyna i cynk. Pomagają w pielęgnacji paznokci.

Co mówią paznokcie o Twoim zdrowiu?

Praktycznie każdy niedobór składnika może w pewny sposób wpływać na wzrost paznokcia. Silne, zdrowe paznokcie są pożądane nie tylko ze względów kosmetycznych. Nasze paznokcie są jak mapa drogowa, która opowiada historię zdrowia.

Niekontrolowane problemy zdrowotne i niedobory żywieniowe powodują problemy z paznokciami. Różnorodne witaminy, mikroelementy i białko są niezbędne dla zdrowych, mocnych paznokci.

Eksperci patrząc na paznokcie, mogą stwierdzić, czy w organizmie występuje wysoki wskaźnik kortyzolu, sugerujący stres lub jeśli ktoś ma cukrzycę. Kruche paznokcie mogą być charakterystycznym objawem niedoczynności tarczycy. 50% osób cierpiących na łuszczycę ma problemy z paznokciami związane ze stanem zapalnym skóry.

Suplementy i witaminy dla zdrowych paznokci

Paznokcie są głównie wykonane z keratyny. Wystarczające ilości białka są niezbędne dla zdrowych paznokci. Jednak ich kondycja uzależniona jest nie tylko od białka.

Peptydy kolagenowe

Są formą czystego białka, które zawiera niezbędne aminokwasy. Naturalnie występują w bulionie. Możemy też stosować specjalne suplementy. Kolagen jest głównym czynnikiem wzmacniającym paznokcie. Badania wykazały, że:

  • wzrost paznokci o 12%,
  • ryzyko paznokci zmniejszyło się o 42%,
  • 64% respondentów zauważyło mniejszy problem z kruchymi paznokciami,
  • 88% badanych zauważyło poprawę nawet miesiąc po leczeniu kolagenem.

Wyniki są naprawdę imponujące.

Jakie suplementy i witaminy są niezbędne dla zdrowych paznokcie?

Cynk

Oprócz żelaza, cynk jest najobficiej występującym minerałem w naszym organizmie. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia około jedna trzecia wszystkich ludzi cierpi na niedobór cynku. Ten minerał pomaga organizmowi absorbować białko. Dlatego jest bardzo ważny. Pomaga budować silne i zdrowe paznokcie. Do doskonałych źródeł cynku możemy zaliczyć:

  • łosoś (zawiera również selen i miedź, które wspomagają produkcję kolagenu),
  • ostrygi,
  • wołowina, krab i homar zawierają cynk, a kurczak też nie pozostaje w tyle.

Biotyna

Ta rozpuszczalna w wodzie witamina należy do rodziny witamin z grupy B. Wykazano, że biotyna wzmacnia paznokcie. Do cennych źródeł możemy zaliczyć: podroby, jaja, ryby, mięso, mięso, nasiona, orzechy, łosoś i słodkie ziemniaki. W ciąży i podczas karmienia piersią należy zadbać o większą ilość biotyny.

Żelazo

Paznokcie mogą być słabe i kruche przy niedoborze żelaza. Jeśli tak, warto jeść produkty bogate w żelazo i suplementy. Warto je połączyć z witaminą C. Poprawia wchłanianie żelaza. Paznokcie wyginające się w górę po bokach również jest związane z niedoborem żelaza. Pomocne może być gotowanie na żeliwnej patelni, jedzenie czerwonego mięsa (z dużą ilością warzyw) i wątróbki.

Wapń

Ten składnik odżywczy jest niezbędnych dla silnych i zdrowych paznokci. Musi mu jednak towarzyszyć witamina K, która występuje w produktach zwierzęcych, zwłaszcza w maśle.

Krzem i krzemionka

Badanie wykazało, że 10 miligramów krzemu przyczyniło się do mocniejszych paznokci. Krzemionka jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Jeśli dieta będzie prawidłowa, suplementacja nie będzie konieczna. Ziemia okrzemkowa zawiera krzemionkę, podobnie jak skrzyp polny. Skrzyp jest rozpuszczalny w wodzie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest napar z wody lub octu.

Jakie suplementy i witaminy są niezbędne dla zdrowych paznokcie?

Witamina A

Pomaga organizmowi przetwarzać białko. Dzięki niej będziemy mieć zdrowe i piękne paznokcie. Niedobór tej witaminy może oznaczać kłopoty. Formy witaminy A pochodzenia zwierzęcego (takie jak wątróbka) są lepiej wchłaniane niż beta-karoten w produktach roślinnych, takich jak marchew.

Kwas solny (HCL)

Żadne składniki odżywcze nie będą skuteczne, jeśli nasze ciało nie będzie w stanie ich strawić. Słaba absorpcja tych składników w wyniku zmniejszonego stężenia kwasu solnego może niekorzystnie wpływać na zdrowie paznokci. Przyjmowanie suplementu HCL lub nawet ocet jabłkowy z wodą pomoże utrzymać właściwy poziom soku trawiennego.

Magnez

Niektóre osoby mające problemy z miękkimi i łuszczącymi się paznokciami mogą mieć obniżony poziom magnezu we krwi. Paznokcie, które są podatne na pękanie, mogą być spowodowane niskim poziomem magnezu.