Fala uderzeniowa- skuteczny sposób na walkę z bólem

Jedną z zyskujących na popularności metod leczenia bólu, jest terapia falą uderzeniową. To doskonałe rozwiązanie zalecane przez fizjoterapeutów dla pacjentów, którzy borykają się z różnego rodzaju bólem. W czym dokładnie pomaga fala uderzeniowa i jak wygląda terapia z jej wykorzystaniem?

Co to jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa wykorzystywana jest do leczeniu dolegliwości bólowych. To rodzaj fali akustycznej, którą cechują szybkie skoki ciśnienia . Uwalniana jest przez głowicę aparatu prosto w miejsce bólu, efektywnie niweluje przykre skutki urazów u pacjenta.

Na jakie schorzenia pomaga fala uderzeniowa?

Terapię falą uderzeniową stosuje się w rehabilitacji pacjentów po urazach i w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów i mięśni. Z powodzeniem znajduje również zastosowanie wśród sportowców, którzy często borykają się z problemami związanymi ze ścięgnami i więzadłami.

Fala uderzeniowa- skuteczny sposób na walkę z bólem

Najczęściej ten rodzaj terapii wdrażany jest przy dolegliwościach takich jak: przedłużające się zrastanie złamanych kości, bóle w obrębie stawu barkowego oraz kręgosłupa szyjnego, kontuzje kolanowe, w szczególności stan zapalny ścięgna rzepki, a także w leczeniu ścięgna Achillesa, czy też zwyrodnienia stawów dłoni, łokci i stóp.

Jak działa fala uderzeniowa?

Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnej aparatury wyposażonej w głowicę. Do miejsca, który pacjent wskazuje jako źródło bólu, głowica przesyła odpowiedniej częstotliwości falę na wcześniej ustaloną głębokość. Pod wpływem działania fal, dochodzi do rozpuszczenia złogów wapnia i następuje lepsze ukrwienie. Już na poziomie komórkowym przerwane zostają drogi przesyłania bólu, co prowadzi do szybkiego uczucia ulgi. Zazwyczaj do uzyskania pożądanych efektów, pacjenci wymagają przeprowadzenia zabiegu w kilku seriach. Ilość przeprowadzonych sesji jest uzależniona od rodzaju schorzenia oraz stopnia postępów rehabilitacyjnych. Podczas przeprowadzania zabiegu, może być odczuwalny dyskomfort lub delikatny ból niewymagający jednak podania środków w celu jego uśmierzenia.

Dlaczego fala uderzeniowa jest wartym polecenia rodzajem terapii?

Wyniki badań wskazują na dużą skuteczność leczenia tą metodą. Fala uderzeniowa ma niewątpliwą zaletę w postaci bezinwazyjnego działania na bolesny obszar. Wykorzystanie jej właściwości nie ma wymaga zatem zastosowania igieł lub przeprowadzania procedur chirurgicznych. Ponadto pacjenci odczuwają ulgę tuż po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu. Istotne jest również, że użycie aparatury z wykorzystaniem fali uderzeniowej cechuje wysokie bezpieczeństwo i brak znaczących skutków ubocznych.

Gdzie jeszcze ma zastosowanie fala uderzeniowa?

Ze względu na właściwości pobudzania tkanek do procesów regeneracyjnych,fala uderzeniowa znalazła zastosowanie również w medycynie estetycznej. Sztandarowym zabiegiem upiększającym z wykorzystaniem aparatury generującej fale, jest zwalczanie cellulitu. Dodatkowym efektem jaki można uzyskać jest poprawienie wyglądu skóry, poprzez odpowiednią stymulację krążenia krwi.