Zapobieganie wadom postawy u dzieci

Zgodnie z opinią Instytutu Matki i Dziecka ponad 90% dzieci w naszym kraju ma stwierdzone wady postawy. Wynika to ze zbyt długiego czasu spędzanym przed komputerem, przy biurku, brak aktywności fizycznej. Jest to bardzo niepokojący sygnał i problem wymagający głębszej analizy. Ważne zatem jest uświadamianie rodziców, by spróbowali pomagać swoim pociechom w dbaniu o prawidłową postawę.

Jak można zapobiegać wadom postawy u dzieci?

Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na warunki, w jakich dziecko odrabia lekcje. Biurko lub stolik powinny być dostosowane do wzrostu i wieku dziecka – również w szkołach. W szkołach dzieciom zmienia się klasy, natomiast w domu odpowiedzialni za warunki są rodzice. W celu oszczędności można zaopatrzyć syna, czy córkę w biurko z możliwością regulacji wysokości. Wówczas nie ma potrzeby zmiany wyposażenia, wystarczy je dostosować. Następną kwestią jest konieczność pilnowania, jaką postawę przyjmuje nasza pociecha. Zdaniem fizjoterapeutów najważniejsze są wyprostowane plecy, a odległość od stołu lub biurka powinna wynosić od 3 do 5 centymetrów. Ułożenie stóp również ma znaczenie, powinny one w całości znajdować się na podłodze. Ułożenie łokci pozwala na wystawania za brzeg biurka, a głowa może być delikatnie pochylona. Wynika to z faktu, iż dzieci szybko rosną, przy nieprawidłowej postawie mogą pojawić się problemy. W przypadku, gdy zostaną zauważone zbyt późno, mogą zniknąć szanse na ich zniwelowanie.

Zapobieganie wadom postawy u dzieci

Stres i zmęczenie, a wpływ na postawę

W dzisiejszych czasach wymagania w szkołach są coraz większe. Dzieci spędzają wiele godzin w szkołach, wysilają swój umysł każdego dnia. Ilość przedmiotów do opanowania, ewentualne uczęszczanie na dodatkowe zajęcia mogą wywoływać zmęczenie młodego organizmu. W takich sytuacjach nieocenione jest wsparcie rodziców. Warto namawiać dziecko do odpoczynku po lekcjach, zapobiegać zbyt późnemu chodzeniu spać i unikać zmuszania do większych wysiłków. Wszystko powinno odbywać się w normalnym tempie i bez zbędnej presji ze strony dorosłych.