Terapia falą uderzeniową – nowoczesne i skuteczne remedium na ból i nie tylko!
Terapia falą uderzeniową to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda leczenia dolegliwości bólowych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Fala uderzeniowa to mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości, która jest w stanie precyzyjnie dotrzeć do źródła bólu i zlikwidować go. Terapia falą uderzeniową jest innowacyjną, nieinwazyjną oraz w pełni bezpieczną metodą, która jest coraz powszechniej stosowana w rehabilitacji. Kiedy warto się na nią zdecydować i na jakie korzyści można liczyć?
Wskazania i przeciwskazania do terapii falą uderzeniową
Fala uderzeniowa jest nowoczesną metodą wykorzystywaną do łagodzenia bólu związanego z układem ruchowym. Jest ona generowana pod wysokim cieśnieniem w specjalnym aparacie, który za pomocą głowicy przekazuje ją do ciała człowieka, w miejsce bólu. Terapia falą uderzeniową jest zabiegiem o wysokiej skuteczności, którego przeprowadzenie jest szczególnie wskazane w przypadku przewlekłego stanu zapalnego układu mięśniowo-szkieletowego oraz zawiązanego z nim bólu. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia bólu, która oferuje także dodatkowe korzyści – poprawę krążenia i metabolizmu komórkowego. Z tego powodu, terapia falą uderzeniową jest wykorzystywana również w medycynie estetycznej m. in. do usuwania cellulitu.
Terapia falą uderzeniową jest zabiegiem polecanym w przypadku takich dolegliwości, jak m. in. bóle w barku i nadgarstku, tzw. kolano skoczka, czyli uszkodzenie więzadła rzepki kolanowej, bóle ścięgien, dolegliwości po urazach kończyn i stawów, ostrogi piętowe oraz problemy ze ścięgnem Achillesa. Zaletą tej metody jest także to, że posiada ona stosunkowo niewiele przeciwskazań do wykonania. Zabieg ten nie powinien być jednak przeprowadzany w sytuacji, kiedy pacjent ma problemy z krzepliwością krwi, u kobiet w ciąży, chorych na zaawansowaną osteoporozę, a także w przypadku przeziębienia i infekcji W tej ostatniej sytuacji należy zaczekać, aż objawy ustąpią i dopiero wtedy zgłosić się na zabieg.
Jak przebiega terapia falą uderzeniową i jak szybkie efekty daje?
Przed wykonaniem zabiegu specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Następnie manualnie bada bolące miejsce w celu precyzyjnej oceny lokalizacji źródła bólu. Przed samym zabiegiem miejsce, które zostanie poddane zabiegowi jest smarowane specjalnym żelem sprzęgających, a następnie przykładana do niego głowica emitująca falę uderzeniową. Zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i jest odczuwany jako impulsowe uderzenia, które nie powinny być jednak bolesne. Moc fali uderzeniowej jest dobierana indywidualnie przez specjalistę prowadzącego zabieg. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność tej metody.
Terapia falą uderzeniową jest zabiegiem nieinwazyjnym i w większości przypadków nie daje silnych skutków ubocznych. Po zabiegu pacjenci najczęściej obserwują niewielkie zaczerwienienie w miejscu podania fali, obrzęk, siniaki oraz tkliwość. Objawy te są jednak krótkotrwałe i zazwyczaj mijają samoistnie po 2-3 dniach. Najlepsze efekty daje wykonanie serii 3-10 zabiegów, które powinny zostać przeprowadzone w kilkudniowych odstępach, a ich ilość ustalona ze specjalistą. Wielu pacjentów odczuwa jednak znaczącą poprawę już po pierwszym zabiegu.