Odpowiednia higiena jamy ustnej

Posiadanie zdrowych i pięknych zębów jest bardzo ważne. Wszyscy od najmłodszych lat wiem, że należy dbać o higienę jamy ustnej. Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych skarży się, że mimo regularnego mycia zębów dotyka ich problem powstających ubytków i próchnicy. W prawidłowym dbaniu o zęby liczy się nie tyle samo ich codzienne mycie, ale zastosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania. Zęby powinno myć się, co najmniej dwa razy dziennie najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby mycie ich po każdym spożytym posiłku. Wybór odpowiedniej metody szczotkowania zależy między innymi od szczoteczki, na jaką się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy szczoteczkę elektryczną posiadającą okrągłą główkę to szczotkowanie zębów powinno polegać na dokładnym prowadzeniu jej po każdym zębie zahaczając o brzegi dziąseł. Na każdym zębie szczoteczkę należy wówczas przytrzymać, przez co najmniej kilka sekund. Wybierając szczoteczki elektryczne z główka prostokątna oraz szczoteczki manualne musimy pamiętać o prawidłowym ich ustawieniu. Takimi rodzajami szczoteczek wykonujemy ruchy okrężne do przodu i do tyłu oraz dodatkowo ruchy tak zwane wymiatające zaczynając od dziąsła na szczycie korony zęba kończąc. Czyszczenie zębów powinno trwać, co najmniej 2-3 minuty. Duże znaczenie ma również używanie nici dentystycznej, ponieważ dzięki niej możemy wyczyścić zęby w tych miejscach, do których nie dociera szczoteczka. Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno stanowić ostatni etap mycia zębów, o którym nie należy zapominać.

Samo mycie zębów to nie wszystko, aby cieszyć się pięknym uśmiechem należy jednocześnie ograniczyć spożywanie słodyczy i węglowodanów. Również takie produkty jak: kawa, herbata, czerwone wino czy papierosy mają niekorzystny wpływ na piękny i zdrowy uśmiech. Dieta przyjazna zębom powinna zawierać przede wszystkim: wapń, tłuszcze witaminy i minerały.

Ważne są także regularne wizyty kontrolne oraz różnego rodzaju zabiegi profilaktyczne. W gabinecie stomatologicznym można skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia zębów. Taki zabieg wykonywany średnio, co 3 do 6 miesięcy pozwala znacząco wzmocnić szkliwo, poprawić kondycje dziąseł oraz usunąć przebarwienia.

Odpowiednia higiena jamy ustnej