Dobry ortodonta w Krakowie – jak go znaleźć?

Niestety niewiele osób może się pochwalić idealnie równymi, ładnymi zębami. Jednak ci, których natura nie obdarzyła tak hojnie, wcale nie stoją na przegranej pozycji. Wszystko to za sprawą wynalazku francuskiego lekarza żyjącego w XVIII wieku – Pierre’a Faucharda – zwanego nie bez powodu ojcem stomatologii. To on stworzył pierwszy na świecie aparat ortodontyczny. Oczywiście nowoczesne aparaty wyglądają zupełnie inaczej, ale pełnią cały czas tę samą funkcję. Dopasowanie i założeniem aparatu na zęby zajmuje się ortodonta. Jak znaleźć dzisiaj odpowiedniego specjalistę?

Czy staż pracy ma znaczenie?

Dobry ortodonta w Krakowie to taki, który ma duże doświadczenie. Przynajmniej tak twierdzi większość pacjentów. Niewiele osób ufa specjalistom, którzy dopiero rozpoczęli swoją praktykę. Jednak czy słusznie? Czy warto zdecydować się na skorzystanie z usług młodego ortodonty? Zdania na ten temat są podzielone. Wiek nie jest przeszkodą, bo nawet młody lekarz może okazać się doskonałym specjalistą. Poza tym nie zawsze duże doświadczenie równa się dużym umiejętnościom. Z czasem można bowiem popaść w rutynę. Co więcej, młodzi specjaliści, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, mogą być bardziej zmotywowani do efektywnej pracy.

Opinie zadowolonych pacjentów

Oczywiście dobry ortodonta w Krakowie powinien się cieszyć pozytywną opinią wśród swoich dotychczasowych pacjentów. Warto więc na samym początku zapytać o ewentualne rekomendacje rodzinę i znajomych. W ten sposób można wytypować kilku specjalistów do sprawdzenia. Sporo cennych informacji można też znaleźć w internecie, chociaż nie wszystkie muszą pokrywać się z prawdą.

Po wytypowaniu kilku lekarzy, warto sprawdzić samodzielnie poszczególne gabinety stomatologiczne. Czasem wystarczy do danej kliniki zadzwonić. Okazuje się bowiem, że już po rozmowie z recepcjonistką da się wyczuć, jakie w danym miejscu jest podejście do pacjenta. Osoby, które mają więcej wolnego czasu, mogą udać się osobiście do gabinetu w celu dokonania oceny.

Leczenie ortodontyczne w praktyce

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym lekarz dokonuje przeglądu całego uzębienia i podejmuje decyzję, jakie leczenie jest w danym przypadku konieczne. Jednak dobry, godny zaufania ortodonta zwykle nie powie wszystkiego od razu. Na ogół trzeba więcej czasu na zebranie podstawowej dokumentacji i opracowanie całościowego planu leczenia.

Okazuje się, że nie zawsze konieczne jest noszenie aparatu ortodontycznego. Jeśli wada zgryzu jest niewielka, można skorygować ją poprzez odpowiednie ćwiczenia. Jest to tzw. mioterapia. W przypadku wad poważniejszych, lekarz zaleca najczęściej aparat ortodontyczny. Gdy ma to być aparat stały, który nosi się do dwóch lat, w czasie leczenia co najmniej raz na 12 miesięcy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki.

Wybranie właściwego ortodonty w Krakowie ma o tyle duże znaczenie, że nieodpowiednie kroki w przypadku leczenia ortodontycznego mogą skończyć się naprawdę źle.Artykuł powstał we współpracy z Dento Centrum, oferującym usługę ortodonta kraków
Dobry ortodonta w Krakowie – jak go znaleźć?