Profilaktyka badania znamion

Na ciele większości ludzi pojawia się mnóstwo znamion i pieprzyków. Choć najczęściej są one niepozorne, warto je dokładnie zbadać, by wykluczyć ewentualne stany zapalne. Dziedziną medycyny zajmującą się badaniem znamion jest dermatoskopia, w której wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt.

Profilaktyka badania znamion

Przebieg dermatoskopii

Badaniu w dermatoskopii podlegają wszystkie znamiona i przebarwienia, które zaczynają budzić niepokój. Jest tak w przypadku, gdy zmiana zaczyna drastycznie rosnąć, pojawia się wokół niej zaczerwienie lub świąd skóry. Do potwierdzenia lub wykluczenia złośliwości zmian dłuży dermatoskop, pozwalający na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych. Przedmiot przypomina klasyczną latarkę, z lupą, dzięki której wszystkie znamiona są obserwowane w powiększeniu. Jeżeli lekarz dostrzeże niepokojące zmiany, może przepisać lekarstwa lub skierować pacjenta na zabieg chirurgicznego wycięcia na przykład pieprzyka. Ważny jest fakt, by nie pominąć żadnej części ciała, wszystkie znamiona powinny zostać zbadane.

Kiedy powinno poddać się badaniu dermatoskopem?

Wskazaniem do poddania się dermatoskopii jest podejrzewanie czerniaka skóry, badanie powinno wykonywać się profilaktycznie co najmniej 1 raz w ciągu roku. Najlepszą porą roku jest jesień lub zima, ponieważ w słonecznych miesiącach skóra pozostaje pod wpływem promieni słonecznych. Każde niepokojące zmiany na skórze powinny być sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza, który stwierdzi, czy sytuacja wygląda na poważną. Najbardziej zagrożone są osoby o jasnej karnacji oraz których ciało i twarz pokryte są piegami. Profilaktyka jest zalecana również w przypadku poparzeń słonecznych i ewentualnych obciążeniach genetycznych. Czasami przypadki nowotworów skóry w bliskiej rodzinie może mieć pośredni wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia choroby u kolejnych pokoleń. Jedynym rozwiązaniem na potwierdzenie lub wykluczenie obaw jest specjalistyczne badanie dermatoskopem w gabinecie lekarskim. Badanie jest całkowicie bezbolesne, w zależności od ilości znamion może jednak dłużej potrwać.