Wady postawy u dzieci
Wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą, bowiem doprowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, a także zespołów przeciążeniowych czy tez bólowych.
Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest tak ważna?
Prawidłowe ułożenie ciała jest niezmiernie ważne, ponieważ dzięki przyjmowaniu właściwej postawy zapobiegamy przeciążeniom układu ruchu i to zarówno tym statycznym, jak i dynamicznym. Ponadto warto dodać, że jeżeli przyjmujemy właściwą postawę ciała to wówczas wszelkiego rodzaju czynności jesteśmy w stanie wykonywać w bardziej ekonomiczny sposób.
Dlaczego coraz częściej spotykamy dzieci z wadami postawy?
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Obecnie dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Należy przy tym zaznaczyć, że niedobór ruch na świeżym powietrzu, przeciążanie obowiązkami szkolnymi i pozaszkolnymi, a także stres maja swój wpływ na to, że w organizmie dziecka dochodzi do słabnięcia mięśni, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Mowa tu miedzy innymi o: mięśniach utrzymujących sklepienie stopy, mięśniach brzucha czy też mięśniach pośladków.
Wady postawy i ich pochodzenie.
Do przykładowych wad, które mogą wpłynąć na nieprawidłowości krzywizn kręgosłupa zaliczamy miedzy innymi: spłaszczenie stopy, koślawe kolana, lejkowatą klatkę piersiową czy też wklęsłe plecy. Oczywiście niektóre wady postawy to rezultat wrodzonych deformacji narządów ruchu, przewlekłych chorób, długiego unieruchomienia, czy też przebytych operacji, ale zdecydowana większość to jednak skutek błędnych zachowań, niewłaściwych nawyków i zaniedbań. Wady postawy dziecka mogą wynikać np. z tego, że we wczesnym dzieciństwie było ono w niewłaściwy sposób pielęgnowane. Pamiętajmy jednak, że odpowiednia profilaktyka jest bardzo ważna i może znacząco ograniczać wady postawy. Warto zadbać o to, aby dziecko było aktywne fizycznie, w niektórych przypadkach należy także pomyśleć o gimnastyce profilaktycznej i korekcyjnej.