Zespół cieśni nadgarstka – co powoduje to schorzenie i jak się je leczy?
Zespół cieśni nadgarstka to bardzo często występujące schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Towarzyszące mu objawy są bowiem na tyle uciążliwe i dokuczliwe, że pacjenci poszukują skutecznych metod ich wyeliminowania i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania dłoni. Zespół cieśni nadgarstka może być obecnie skutecznie leczony, a zróżnicowanie dostępnych metod pozwala na wybór terapii dostosowanej do potrzeb każdego pacjenta.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka i co jest jego przyczyną?
Zespół cieśni nadgarstka to ogół objawów, które związane są z uciskiem na nerw pośrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka. Jest zaliczany w poczet neuropatii uciskowych, czyli schorzeń, które wywołuje ucisk mechaniczny na nerw. Przyczyny pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka bywają trudne do ustalenia. Choroba ta bardzo często współwystępuje z innymi schorzeniami, w tym m. in. towarzyszy chorobom reumatycznym lub może być powikłaniem po przebytym urazie mechanicznym lub chorobie zakaźnej, np. gruźlicy. Zespołowi cieśni nadgarstka sprzyjają także powtarzające się, jednakowe ruchy dłoni i palców.
Na to schorzenie są szczególnie narażeni programiści oraz osoby pracujące przy komputerze, muzycy grający na instrumentach, a także rowerzyści. Szacuje się, że zespół cieśni nadgarstka występuje z częstotliwością ok. 50 przypadków na 1000 osób. Co istotne, choroba ta może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u osób, które ukończyły 50 lat. Zespół cieśni nadgarstka dotyczy zwykle tzw. ręki dominującej, czyli prawej u osób praworęcznych i lewej u leworęcznych. Co ciekawe, na jego pojawienie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni, a zespół cieśni nadgarstka może pojawić się także w okresie ciąży, pod wpływem obrzęku struktur w obrębie nadgarstka.
Leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie. Jakie metody są obecnie stosowane?
Leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie może być prowadzone za pomocą różnych metod. Wybór konkretnej z nich zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz czasu jej trwania. W przypadku pacjentów, który szybko zgłoszą się do lekarza, z powodzeniem zastosowane może zostać leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu doustnie lub w formie zastrzyków glikokortykosteroidów. Nie zawsze jednak metoda ta okazuje się skuteczna, a w przypadku jej niepowodzenia, pacjentowi zalecane jest operacyjne leczenie cieśni nadgarstka. Jest to najskuteczniejsza, aktualnie dostępna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka w Krakowie.
Zabieg operacyjnego leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest całkowicie bezpieczny i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w obrębie nadgarstka oraz usunięciu patologicznych zmian tkankowych. Odbarczenie cieśni kanału nadgarstka przywraca prawidłowe funkcjonowanie dłoni oraz eliminuje wszystkie uciążliwe objawy związane z tych schorzeniem. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia rehabilitacyjne, które polegają na delikatnym masowaniu oraz ćwiczeniu dłoni. Ręka wraca do pełnej sprawności po około 3-4 tygodniach od operacji.
Artykuł powstał we współpracy z Czas na Zdrowie – leczenie cieśni nadgarstka kraków.