Wszystko o zapaleniu zatok
Jesień sprzyja pojawianiu się infekcji zatok, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest tak ponieważ pełnią bardzo ważne funkcje ochronne. Dotyczą one oczodołów, mózgu i kości twarzoczaszki. Ponadto są odpowiedzialne za ogrzewanie, nawilżanie i filtrowanie wdychanego powietrza. Każdy człowiek ma zatoki czołowe, szczękowe oraz klinowe.
Podział zapalenia zatok
Stan zapalny zatok może przybierać trzy formy. Pierwszą jest ostry przebieg infekcji, po wdrożeniu leczenia, w błonie śluzowej nie pozostaje żaden ślad po chorobie. Znacznie gorsze jest zapalenie zatok ze skłonnościami do regularnego nawracania. Najczęściej przybiera ostrą postać, na szczęście nie ma po nim pozostałości. Warunkiem jest prawidłowe i skuteczne leczenie. Zdecydowanie najgorszą formą zapalenia zatok jest choroba przewlekła, wobec której leczenie zachowawcze nie skutkuje. Trudno ocenić, która postać przytrafia się najczęściej, niemniej jednak każda ma bardzo nieprzyjemne objawy.
Co jest przyczyną zapalenia zatok?
Zapalenie zatok najczęściej wywołują wirusy, wówczas przebieg schorzenia jest raczej lekki. Znacznie gorzej znosi się zapalenie wywołane bakteriami. Ta druga opcja dotyczy głównie osób o upośledzonej odporności. Infekcja zazwyczaj atakuje kilka zatok jednocześnie, co jest spowodowane ich bliskim połączeniem. Zdrowe zatoki oczyszczają błonę śluzową z przedostających się zanieczyszczeń, chore natomiast tracą tę możliwość. Tak właśnie powstaje zapalenie zatok. Do głównych objawów należy opuchlizna we wnętrzu zatok, ból oraz ucisk umiejscowiony w zakażonym miejscu. W zależności od tego, które zatoki zostaną zaatakowane, w miejscach ich lokalizacji i okolicy pojawiają się wspomniane bóle i uciski. Jest to bardzo nieprzyjemne i może trwać nawet do dwóch tygodni. Niezbędna jest pomoc profesjonalna pomoc laryngologiczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Schorzenie może dotykać ludzi w każdym wieku, w tym dzieci i dorosłych. W obu przypadkach przebieg może być bardzo uciążliwy, jednak to u dzieci wyleczenie jest trudniejsze.