Tajemnicza choroba - albinizm
Albinizm, inaczej nazywany jest bielactwem. Ta choroba związana jest z częściowym lub całkowitym brakiem melaniny. Melanina to barwnik, który powinien występować w naszym organizmie. Jego niedobór, możemy zauważyć w tęczówce oka, we włosach, oraz oczywiście w skórze. Osoby cierpiące na albinizm charakteryzują się szczególnym wyglądem.
Jak rozpoznać albinizm?
Oczywiście, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje albinizmu. Albinizm wrodzony to choroba, która została odziedziczona po rodzicach. Pierwsze objawy możemy zauważyć już po urodzeniu. Z kolei albinizm nabyty nie ujawnia się zaraz po urodzeniu, jednak dopiero po upływie kilkunastu lat życia. Objawów bielactwa jest naprawdę wiele, które zależą od rodzaju tej choroby. Do najpopularniejszych objawów, możemy zaliczyć widoczne podskórne naczynia krwionośne, przezroczystą tęczówkę oka, częste rumieńce na skórze, skłonność do oparzeń słonecznych, choroby wzroku, a także schorzenia słuchu.
Sposoby leczenia albinizmu
Albinizm, najczęściej spowodowany jest czynnikami genetycznymi. To właśnie rodzice przekazują swojemu dziecku odpowiedzialne za tą chorobę geny. Z kolei bezpośrednią przyczyną jest brak enzymu, który przekształca prekursor melaniny w melaninę. Z pewnością, wiele osób domyśla się, że wyleczenie albinizmu nie jest możliwe. Mimo to, istnieje możliwość podejmowania wielu czynności profilaktycznych, które zniwelują skutki tej choroby. Osoby z albinizmem, przebywając na pełnym słońcu, powinny stosować kremy z filtrem. Osoba u której wykryto bielactwo, powinna znajdować się pod stałą kontrolą lekarza w celu monitoringu stanu zdrowia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że albinizm dotyka nie tylko ludzi, lecz również roślin i zwierząt. U ludzi, bielactwo pojawia się tylko raz na dziesięć tysięcy urodzeń. Wyższy czynnik zachorowań, możemy zaobserwować wśród ludności zamieszkującej Afrykę Południową oraz Tanzanię.
Dla wielu osób, albinizm jest naprawdę tajemniczą chorobą, a w wielu krajach, dochodzi nawet do prześladowań w jej wyniku. Oczywiście albinizm to choroba, której nie można wyleczyć, ale można znacznie zniwelować jej skutki.